31 Mars 2023

Turizmi kroat, fluks nga heqja e vizave

Zagreb, 27 qershor - Vendimi i Kroacisë për të hequr vizat për shqiptarët gjatë muajve të verës nuk është vetëm një gjest i marrëdhënieve të mira mes dy vendeve, por një tentativë e mirë për të tërheur turistë shqiptarë.

Agjencitë turistike në Tiranë parashikojnë se edhe pse vetëm pak ditë më parë është marrë vendimi, interesi i shqiptarëve për pushime në Kroaci do të rritet.

“Do ketë një rritje të konsiderueshme të kësaj lëvizjeje. Kroacia do thithë shumë lëvizje fundjavave. Por shumë nga këto lëvizje janë të pakontrolluara nga agjencitë e udhëtimit”, deklarojnë përfaqësuesit e agjencisë “ATHS”.

Vitin e kaluar, sipas Bankës së Shqipërisë, shqiptarët harxhuan jashtë vendit 900 milionë euro, një vlerë pak më e ulët se ajo që shpenzohet brenda vendit në periudhen e sezonit turistik të verës.

Megjithëse Kroacia është relativisht e shtrenjtë krahasuar me destinacione të tjera, me liberalizimin e vizave ky vend tenton të përfitojë një copë nga torta e turistëve shqiptarë.

Agjentët turistikë shprehen se vendimi i Zagrebit për heqjen e vizave për shqiptarët është i vonuar për këtë sezon.

Nëse qeveria kroate do e kishte marrë këtë vendim 2-3 muaj më parë, atëherë numri i prenotimeve për pushime drejt këtij vendi nga pushuesit shqiptarë do kishte qenë më i lartë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 mars 2023 - Me rastin e shënimit të 24 vjetorit të masakrës së Burimit, Komuna e Malishevës organizon akademi përkujtimore. (Salla e Kuvendit të Komunës së Malishevës, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon konferencë me ç’rast do të prezantohen gjetjet nga monitorimi i publikimit të vendimeve nga gjykatat e Kosovës për vitin 2022, si dhe në bazë të këtyre gjetjeve do të ndahet “Çmimi për Gjykatën më Transparente” - për dedikim të vazhdueshëm në ngritjen e transparencës përmes publikimit të vendimeve gjyqësore. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Kryetari I Federatës Sindikale te Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj konferencë për shtyp lidhur me protestën dhe grevën e punëtorëve teknik të këtij spitali që veq ka filluar para dy ditësh. (Spitali Isa Grezda në Gjakovë, ora 11:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë diskuton lidhur me kërkesën për zhvillim të diplomacisë parlamentare nga Qendra për Studime Politike dhe Diplomatike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi përkujtimor me rastin e 24-vjetorit të vrasjes dhe masakrimit të 106 civilëve në fshatin Pastasel të komunës së Rahovecit. (Kompleksi i Martirëve, Pastasel, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Malishevës Ekrem Kastrati bën homazhe në varrezat e martirëve në fshatin Dragobil dhe të Kompleksi në vendin e ngjarjes Vrella e Mëhillit. (Fshati Burim, ora 12:00)

- Komuna e Prishtinës përuron hapësirën e dedikuar për sigurinë e nxënësve dhe komunitetin në hapësirat përreth Shkollës Fillore “Elena Gjika”. (Afër shkollës, ora 13:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës organizon Asamblenë e Punës për vitin 2022. (Hotel Emerald, ora 17:00)