27 Mars 2023

Sarandë hapet sezoni turistik veror

Sarandë, 1 maj - Në qytetin e Sarandës u  hap sot sezoni turistik veror, megjithëse vendi ndohet në një klimë elektorale zyrtarët vendorë shpresojnë të nxisin investimet.

Kryemisntri Sali Berisha premtoi më shumë mbështetje për turizmin  në këtë qytet duke e vleresuar atë si destinacionin kryesor turistik të Shqipërisë.

Prej maji deri në tetor qyteti me rreth 30 mij banor pret të shumëfishoj turistet që vijn nga vendet e huaja.

Të dhënat e këtij viti flasin për rritje të fluksit të turisteve veqanarisht të anijeve te mëdha.

Kjo sipas agjencive turistike për shkak edhe të krizës në disa vende të afrikes se veriut dhe zhvendosjen e paketave turistike për në bregdetin e Shqipërisë

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)