29 Mars 2023

Rusia u vizitua nga 2 milionë turistë

Moskë, 6 dhjetor - Gati 2 milionë turistë nga vendet e huaja kanë vizituar Rusinë për periudhën janar-shtator të vitit 2011, shifër kjo që është 9,3% më e lartë se ajo e periudhës analogjike të vitit të kaluar, njoftoi Shërbimi Federal i Statistikës Shtetërore të Rusisë “Rosstat”, ndërkohë që pjesa e turistëve nga shtetet e huaja përbën 96% të gjithë fluksit të vizitorëve të huaj.

Turistët i tërheq trashëgimia e pasur kulturore e Rusisë dhe monumentet e antikitetit.

Përveç Moskës dhe Shën Petersburgut gëzojnë pupullaritet të madh midis turistëve edhe qytetet e vogla, që shquhen për historinë e tyre të moçme mjaft interesante, me monumentet e arkitekturës dhe muzetë e veta të mrekullueshme, të tillë si Novgorod i Madh (Veliky Novgorod), Vladimir, Dimitrov e kështu me radhë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 mars 2023

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për mbrojtjen e konsumatorit. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 10:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë diskuton rreth çështjeve vijuese nga fushëveprimi i Komisionit. (Kuvendi, salla N302, ora 10:00)

- Qendra e Kosovës për Eksport organizon ngjarjen “Rritja e eksportit përmes platformës KoEx”. (Hotel Sirius, ora  10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që kanë të bëjnë me racionalizimin dhe vendosjen e vijave llogaridhënëse të Agjencive Ekzekutive. (Kuvendi, salla N10, ora 11:00)

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton Projektligjin për Prokurorin e Shtetit si dhe ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për trajtimin e ndërtimeve pa leje. (Kuvendi, salla N303, ora 11:00)

- Promovohet romani “Duke ndjekur fluturat” i autores Hana Hoxha, i cili ka si fabulë edukimin e nxënësve/fëmijëve për rolin e policisë në sigurinë e tyre. (Biblioteka Kombëtare, ora 12:00)

- Bëhet inaugurimi i punëtorisë së Floktarisë në Qendrën e Kompetencës “Shtjefën Gjeçovi”, e cila do të shërbejë për zbatimin e mësimit dual ku merr pjesë edhe ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci. (Shtjefën Gjeçovi në Prishtinë, ora 13:00)