26 Mars 2023

Një 13 vjeçar ngjit për herë të parë Everestin

Mont Everest, 23 maj - Titullin e Alpinistit më të ri në moshë, që ka ngjitur malin e Everestit, i cili quhet si pika më e lartë e botës, e mori një 13 vjeçar amerikan.

13 vjeçari, Jordan Romero, pasi arriti në majën me lartësi 8 mijë e 850 metra nga niveli i detit, mori në telefonin satelit nënën e tij dhe dha lajmin se kishte arritur në majë.

Është bërë e ditur se pranë Romeros ndodhej i ati.

Në po të njëjtën ditë një alpinist nga Nepali, theu rekordin e tij duke u ngjitur në Everest për të 20-tën herë, e duke u bërë alpinisti, që është ngjitur më shpesh në malin e Everestit.

Në Everest, që nga viti 1953 e deri më sot, janë ngjitur më shumë se 4 mijë alpinistë, ndërmjet të cilëve edhe alpinisti turk Nassuh Mahruki. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)