26 Mars 2023

Nga 11 milionë turistë Turqia fitoj 24 miliardë dollarë

Stamboll, 5 dhjetor - Numri i turistëve që vitin e kaluar preferuan Antalian, kryeqytetit e turizmit të Turqisë, u rrit me 12 për qind.

Në vitin 2011 Antalia thithi 11 milionë e 292 mijë turistë, dhe për vitin 2012 i ka vendosur si objektiv vetes ta rrisë edhe më shumë këtë numër.

Objektivin vjetor për të thithur 30 milionë turistë Turqia e realizoi pavarësisht krizave politike në botë dhe në vendet që ndodhen në hapësirën gjeografike afër saj.

Nga turizmi në vitin 2011 Turqia siguroi rreth 24 miliardë dollarë të ardhura.

10 milionë e 700 mijë turistë erdhën me rrugë ajrore.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 mars 2023

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bën homazhe në Krushë të Madhe dhe në Krushë të Vogël. (Krushë e Madhe, ora 8:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani bën homazhe në Kompleksin Memorial të dëshmorëve dhe të martirëve në fshatin Krushë e Madhe. (Krushë e Madhe, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 12:00)