01 Prill 2023

Çelet zyrtarisht sezoni turistik në Durrës

Durrës, 21 maj - Në Durrës eshtë çelur zyrtarisht sezoni turistik për vitin 2010.

Në fjalën e tij kryebashkiaku Vangjush Dako ka deklaruar se turizmi mbetet një prioritet i Bashkisë, si dhe promotori i zhvillimit ekonomik ndaj meriton vëmendjen e të gjitha palëve për të punuar sa më shumë në përmirësimin e infrastrukturës së këtij sektori kaq të rëndësishëm.

Por problem për këtë sezon mbetet bllokimi i një siperfaqe të konsiderueshme të plazhit nga anijet e mallrave, të cilat kanë dalë në breg për shkak të motit të keq.

Megjithatë këtë sezon Durrësi prezanton një infrastrukturë të përmirësuar ndjeshëm si dhe një axhendë të pasur me aktivitete. Këtë vit Bashkia ka akorduar në buxhetin e saj dy herë më shumë fonde për turizmin se vitin e kaluar në mënyrë që ky sektor të ketë një hov cilësor në zhvillimin e tij.

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 prill 2023

- Federata e Pingpongut do të organizoj Kampionatin Individual të Kosovës për U19. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Dy ideatorët e platformës “Liria ka emër”, Ismail Tasholli dhe Eliza Hoxha do të mbajnë Konferencë për Media. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Mbahet hapja zyrtare e ekspozites “Some Call Us Balkans” i cili mirëpret 8 artistë të rinjë bashkëkohorë veprat e të cilëve eksplorojnë Ballkanin, mitet dhe konceptet e gabuara për të, përdorimet e hapsirës përtej stereotipeve, vizionimin e ekosistemeve të reja, mënyrat e banimit dhe të të qenurit bashkë mbi një bazë të përbashkët. (Termokiss, ora 16:00)

- Gara e Kompozitorëve të Ballkanit do ta hap edicionin e 3-të me programin e koncerteve. (Atelia e Pallatit të Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 20:00)