31 Maj 2023

BE lanson fushatën“Made of Us - Western Balkans Road Trip”

Prishtinë, 25 prill - Bashkimi Europian (BE) lanson fushatën “Made of Us - EU-Western Balkans Road Trip”, e dizajnuar që të ndihmojë për ngritjen e vetëdijesimit për mundësitë e krijuara nga partneriteti mes BE-së dhe Ballkanit Perëndimor.

Fushata do të zhvillohet përmes postimeve nga gjashtë video blogerë nga Ballkani Perëndimor, të cilëve u janë bashkuar edhe gjashtë nga BE-ja, dhe që do të udhëtojnë së bashku si dyshe nëpër secilin prej gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Ata do të eksplorojnë 18 projekte të financuara nga BE-ja dhe dhjetëra lokacione unike, duke e prezantuar rajonin dhe duke i treguar historitë e tij me fjalët e tyre dhe siç i shohin me sytë e tyre.

Përgjatë 42 ditëve, ata do të përshkojnë qindra kilometra me makinë për të sjellë storjet lokale drejtpërdrejt në ekranin tuaj.

Në event do të flasin dy video blogerë nga Kosova dhe Holanda, Alb Muhaxhiri dhe Brian Rocca, Zv. Udhëheqësi për Bashkëpunim i BE-së, Alessandro Bianciardi, si dhe ekipi kreativ që e menaxhon projektin në prapaskenë.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 maj 2023

- Zyra Rajonale për Bashkëpunim Rinor RYCO në partneritet me Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës dhe Deutsche Welle, mbajnë konferencën përmbyllëse të ciklit të dytë të programit “Transmetuesit e Paqes: Fuqizimi i gazetarëve të rinj si raportues të paqes”. (Salla e Konferencave “Orion”, ora 9:30)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Projektëligjin për parandalimin dhe kontrollin e sëmundjeve ngjitëse. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike shënon Ditën Botërore pa Duhan me moton “Ne kemi nevojë për ushqim, jo për duhan”. (Ndërtesa e Institutit, ora 10:00)

- Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina” do të ndërmarrë aksion për shkyçje në tri objekte banesore në Prishtinë. (Nisja e organizuar nga objekti i KRU “Prishtina”, Emshir, ora 10:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla salla C 301, ora 11:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, raporton në Komisionin për Integrim Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton Raportin e auditimit për pasqyrat vjetore financiare, të Institucionit të Avokatit të Popullit për vitin 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:30)

- Promovohet libri "E vërteta e aktorit" e autorit Naim Berisha. (Amfiteatri i Bibliotekes Kombëtare, ora 12:00)

- Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, mban konferencë për medie lidhur me situatën aktuale në veri. (Selia e LDK-së te Qafa, ora 13:30)