01 Dhjetor 2023

SHBA premton lehtësimin e eksportit në Kinë

Washington, 12 maj - Është mbyllur me sukses raundi i tretë i \"Dialogut Strategjik Ekonomik\", midis Kinës dhe SHBA-së. Zv-kryeministri kinez, Wang Qishan, e konsideroi të suksesshëm dialogun.

\"Pala amerikane premtoi të lehtësojë kontrollin e eksportit të pajisjeve të teknologjisë së lartë në Kinë\", tha Wang.

Raundi i tretë i \"Dialogut Strategjik Ekonomik\", u mbyll në Uashington më 10 maj. Në përfundim të bisedimeve, zv-kryeministri kinez, Wang Qishan, tha se të dyja palët biseduan për shumë probleme, kryesisht lidhur me bashkëpunimin ekonomik dypalësh.

\"SHBA premtoi të njohë në mënyrë të gjithanshme statusin e ekonomisë së tregut në Kinës\", tha Wang.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)