01 Prill 2023

SHBA: Blerja e shtëpive bie në një nivel rekord në muajin maj

Washington, 2 korrik -Raporte të qeverisë amerikane tregojnë se rënia e mëtejshme në sektorin e shtëpive dhe rritja e papunësisë kanë patur efekt negativ sot në tregjet financiare.

Numri i kontratave të nënshkruara për blerjen e shtëpive ra në një nivel rekord në maj. Probleme të mëdha në sektorin e shtëpive luajtën një rol madhor në rënien ekonomke dhe shifrat e fundit mund të tregojnë se ky sektor është ende në vështirësi.

Një raport tjetër i departamentit të punës tregon se numri i njerëzve që nënshkruan për asistencë të papunësisë u rrit me 13 mijë javën e kaluar duke arritur në 472 mijë.

Ekonomistët parashikojnë se një raport i qeverisë që del nesër mbi papunësinë do ta rrisi nivelin e tanishëm në 9 presje 8 përqind ndërkohë që numri i vendeve të punës të krijuara do të ule me më shumë se 100 mijë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 prill 2023

- Federata e Pingpongut do të organizoj Kampionatin Individual të Kosovës për U19. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Dy ideatorët e platformës “Liria ka emër”, Ismail Tasholli dhe Eliza Hoxha do të mbajnë Konferencë për Media. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Mbahet hapja zyrtare e ekspozites “Some Call Us Balkans” i cili mirëpret 8 artistë të rinjë bashkëkohorë veprat e të cilëve eksplorojnë Ballkanin, mitet dhe konceptet e gabuara për të, përdorimet e hapsirës përtej stereotipeve, vizionimin e ekosistemeve të reja, mënyrat e banimit dhe të të qenurit bashkë mbi një bazë të përbashkët. (Termokiss, ora 16:00)

- Gara e Kompozitorëve të Ballkanit do ta hap edicionin e 3-të me programin e koncerteve. (Atelia e Pallatit të Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 20:00)