26 Mars 2023

Rritja me e madhe e tregtisë se municioneve në botë në 2009

SHBA, 22 shkurt - Megjithëse nën efektet e krizës ekonomike, tregtia e armëve nuk është ndalur në vitin 2009. Në mënyrë të veçantë tek ajo, ndikoi rritja e kërkesave të SHBA-së gjatë vitit 2009.

Një raporti i Institutit Kërkimor Ndërkombëtar për Paqe, me qendër në Stokholm, thotë se pavarësisht nga recesioni ekonomik global, në vitin 2009, 100 prodhues të municioneve, më të mëdhenjtë në botë, arkëtuan 401 miliardë dollarë, ose 8% më shumë në krahasim me vitin 2008.

 Ekspertët mendojnë se shtimi i shpenzimeve për blerjen e municioneve, nga qeveria amerikane, është shkaku kryesor i kësaj rritjeje.

Ndër 100 prodhuesit më të mëdhenj të municioneve në botë, 45 prej tyre janë amerikanë, të cilët arkëtuan 247 miliardë dollarë, nga shitja e armëve.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)