27 Mars 2023

Pika kufitare 1 në Jarinjë e mbyllur për mallrat serbe

Prishtinë, 2 gusht - Në pikën kufitare 1 në Jarinjë mbrëmjen e së hënës është ndaluar sërish kalimi i automjeteve që kanë me vete artikuj ushqimorë dhe mallra te tjera serbe.

Ushtarët e KFOR-it në këtë pikë mbrëmë kanë ndaluar edhe kalimin e automjeteve që transportonin barëra.

Ndërsa në pikën 31 në Bërnjak raportohet se nuk ka patur kontrolle të rrepta të kalimit të artikujve të tillë.

Veriu I Kosovës vazhdon të jetë në tension, ndërsa qeveria ka paralajmëruar aksione të reja një ditë më parë.

Situata gjatë natës së kaluar ka kaluar e qetë dhe pa incidente.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)