24 Mars 2023

Përfundon takimi i CEFTA-s në Bruksel

Prishtinë 8 shtator - Delegacioni nga Ministria e Tregtisë dhe Industrisë (MTI) ka marrë pjesë sot në takimin e Komitetit Special të Përbashkët të marrëveshjes për tregti të lirë në Evropën Juglindore (CEFTA) në Bruksel.

Ky takim ishte thirrur nga Republika e Serbisë me 27 Korrik të këtij viti për të diskutuar mbi masat e reciprocitetit te aplikuara nga qeveria e Kosovës ndaj Serbisë, por duke marrë parasysh marrëveshjen e arritur mbi pranimin reciprok të vulave doganore në raundin e gjashtë të bisedimeve në mes Kosovës dhe Serbisë në Bruksel me 2 Shtator të këtij viti, pika kryesore në agjendë kishte të bëjë pikërisht me këtë marrëveshje.

Në takim morën pjesë përfaqësues nga shtatë shtete anëtare të CEFTA-s, me përjashtim të Shqipërisë. Takimi u kryesua nga Kosova.

Ne konkluzionet e mbledhjes së Komitetit Special të Përbashkët u përshëndet marrëveshja e arritur me 2 Qershor  në Bruksel ne sesionin e fundit të bisedimeve të ndërmjetësuara nga BE, si dhe u shpreh besimi se palët e përfshira do të angazhohen maksimalisht për implementimin e marrëveshjes ne përputhshmëri të plotë me procedurat e CEFTA-s.

Komisioni po ashtu inkurajoi të gjitha palët që të mundohen t’i zgjidhin çështjet e tregtisë nëpërmjet konsultimeve bilaterale dhe në vijë me politikat e CEFTA-s.

Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza Kusari-Lila kishte informuar përmes një letre dy ditë më parë Sekretariatin e CEFTA-s mbi marrëveshjen e arritur  për pranimin reciprok te vulave doganore si dhe për gatishmërinë e plotë të anës Kosovare të vazhdojë me rrjedhën e rregullt të marrëdhënieve tregtare.

Në letër ishte permendur  po ashtu që mbajta e takimit kishte humbur në rëndësi si rrjedhojë e zhvillimeve të reja dhe faktit qe pika e vetme në agjendë merrej me një situatë tashmë te tejkaluar.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)