01 Prill 2023

Pacolli diskuton idenë e zonave të lira në Kosovë

Prishtinë, 3 maj - Në kuadër të angazhimit për promovimin dhe implementimin e idesë së krijimit të zonave të lira ekonomike në Kosovë, zëvendëskyreministri i parë i Qeverisë së Republikës së Kosovës, të martën ka takuar ekspertin për zonat e lira Ekonomike prof.dr.Ivan Milos, nga Universiteti i Rjekes.

Profesori Milos, ka eksperiencë të gjatë institucionale pranë qeverisë dhe institucioneve të larta kroate

Në këtë takim, zëvendëskryeministri Pacolli bashkë me profesorin Milos, i cili ka shërbyer edhe si konsulent i BE-së për zonat e lira ekonomike, kanë diskutuar për modele të ndryshme të zonave të lira ekonomike dhe zbatimin e kësaj ideje edhe në Republikën e Kosovës.

Kjo ide e cila siguron thithje të investimeve të huaja, punësim, zhvillim, falë politikave nxitëse të këtyre investimeve është implementuar në shumë vende të botës mundësuar punësimin e miliona njerëzve.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 prill 2023

- Federata e Pingpongut do të organizoj Kampionatin Individual të Kosovës për U19. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Dy ideatorët e platformës “Liria ka emër”, Ismail Tasholli dhe Eliza Hoxha do të mbajnë Konferencë për Media. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Mbahet hapja zyrtare e ekspozites “Some Call Us Balkans” i cili mirëpret 8 artistë të rinjë bashkëkohorë veprat e të cilëve eksplorojnë Ballkanin, mitet dhe konceptet e gabuara për të, përdorimet e hapsirës përtej stereotipeve, vizionimin e ekosistemeve të reja, mënyrat e banimit dhe të të qenurit bashkë mbi një bazë të përbashkët. (Termokiss, ora 16:00)

- Gara e Kompozitorëve të Ballkanit do ta hap edicionin e 3-të me programin e koncerteve. (Atelia e Pallatit të Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 20:00)