24 Mars 2023

Obama, i përqendruar në krijimin e vendeve të punës

Washington, 11 shtator - Presidenti Barak Obama tha se gjithë programi i tij është i përqëndruar në nxitjen e ekonomisë amerikane dhe krijimin e vendeve të reja të punës.

Ai pranoi faktin se Shtetet e Bashkuara kanë bërë përparim të ngadaltë në mëkëmbjen nga kriza duke lënë miliona të papunë, të zemëruar dhe të pashpresë.

Duke folur sot në një konferencë shtypi në Shtëpinë e Bardhë, zoti Obama tha se politikat e tij janë përqëndruar për të ndihmuar klasën e mesme.

Ai i akuzoi republikanët e opozitës duke thënë se  favorizojnë të pasurit dhe se kërkojnë kthimin tek politikat që shkaktuan krizën.

Anketat tregojnë se shumica demokrate në Kongres përballet me humbje të mëdha në zgjedhjet e nëntorit.

Në deklaratat e tij, zoti Obama i portretizoi demokratët si luftëtarë për klasën e mesme dhe republikanët si mbrojtës të milionerëve dhe interesave të veçanta.

Por ai shtoi se e kupton që shumë votues mund të fajësojnë vetë presidentin për rimëkëmbjen e dobët ekonomike.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)