27 Shtator 2023

Norma vjetore e inflacionit të Gjermanisë u rrit në 10,4 për qind

Berlin, 11 nëntor - Norma vjetore e inflacionit të Gjermanisë u rrit në 10,4 për qind në tetor, nga 10 për qind në shtator, treguan shifrat zyrtare të publikuara.

Norma arriti nivelin më të lartë që nga ribashkimi i vendit, tha zyra gjermane e statistikave Destatis.

Çmimet e energjisë kanë vazhduar të jenë arsyeja kryesore e rritjes së çmimeve në vend, ka thënë Georg Thiel, shefi i Destatis.

Norma mujore e inflacionit ishte 0,9 për qind në tetor, shtoi zyra e statistikave. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)