24 Mars 2023

"Mutafqi Dragon" nga Turqia blen Llamkos-in

Prishtinë, 9 mars - Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP)përmes metodës së likuidimit të privatizimit ka shpallur fituese te përkohshme për ndërmarrjen “Llamkos” nga Vushtrria kompaninë “Mutafqi Dragon Group” nga Turqia. 

Për këtë ndërmarrje kanë konkurruar pesë ofertues, ndërkohë që kompania turke me shifër L25 ka ofruar 6.5 milionë euro për blerjen e “Llamkosit”.

Në këtë valë AKP-ja ka futur në shitje 19 ndërmarrje dhe njësi të ndryshme të ndërmarrjeve shoqërore në këtë rund.

Për përpunuesin e llamarinës në Vushtrri vala e privatizimit ka pasur 5 oferta. Çmimi më i lartë ishte 6.5 milionë euro, Çmimi i dytë ishte 5.3 milionë euro ndërsa i treti 5.1 milionë euro.

Njëri prej ofertuesve është edhe US Steel, gjigant amerikan në këtë fushë.

Llamkos, kompania e cila deri në vitin 2005 funksioni mrekullisht duke eksportuar llamarinë të zinkuar në shumën prej 30 milionë eurove në vit dhe duke punësuar mbi 500 punëtorë me paga mbi mesataren e Kosovës, gjendet në gjendje të mjerueshme.

Tenderi për shitjen e saj ka dështuar dy herë për shkak se kompani ka mbi 10 milion euro borxhe dhe asnjë blerës nuk pranoi të marrë përsipër këtë barrë të rëndë, prandaj dhe u vendosë që të privatizohej përmes procesit të likuidimit.

Llamkos falimentoi në momentin që kompania Metal Steel, pronë e manjatit indian, bleu fabrikën e Kremikovskit në Bullgari, e cila kishte kompercializuar Llamkosin dhe nuk u interesua më për fabrikën në Kosovë.

Llamkos mund të funksionoj vetëm nëse ka një treg të jashtëm sepse nevojat e tregut të brendshëm përbëjnë vetëm 3-4 për qind të asaj që mund të përpunojë dhe eksportojë Llamkos.

“Nëse blerësi i parë nuk është serioz atëherë kalohet tek  ofertuesi i dytë”, ka theksuar zëdhënësi i AKP-së, Ylli Kalosh

Rreth 8 milionë euro është shuma totale e ofruar për ndërmarrjet shoqërore të rrethit të gjashtë të tenderuar përmes metodës së likuidimit.

Në ceremoninë e organizuar nga Agjencia Kosovare e Privatizimit, për 13 ndërmarrje u paraqitën 47 ofertues.

Ndërkaq për vetëshërbimin “Gërmia”, që gjendet te Qafa në Prishtinë, nga 10 ofertues, fitues i përkohshëm u shpall oferta me vlerë mbi 777 mijë euro. Ndryshe në këtë rreth bënin pjesë kryesisht shitore dhe toka bujqësore, vlera e të cilave arrinte deri në 150 mijë euro

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)