24 Mars 2023

Konfiskohen mbi 10.000 litra pije të gazuara

Prishtinë, 29 mars - Njësitet e Doganës së Kosovës kanë bërë të ditur se rreth orës 14:00 kanë filluar një aksion për ushtrimin e kontrollit në dy lokacione, njëri në Graqanicë dhe tjetri në Prishtinë, respektivisht në dy depo ku dyshohej se ka mall i cili ka arritur të kontrabandohet në Kosovë.

Në aksionin e parë që është zhvilluar në Granqanicë në selinë e një subjektit afarist, që në hyrje sipas njoftimit te doganes është vërejtur se në depon e këtij subjekti gjendet malli i kontrabanduar. Gjatë kontrollit të depos së kompanisë është intervistuar edhe kontabilisti i kompanisë që nuk ka arritur të dëshmoj origjinën e mallrave. Gjate kontrollës në depo janë konfiskuar:

-    Pije joalkoolike ne sasi prej 4980 copë  x 2 litra, ku ne ambalazhim te këtij malli është vërejtur se mungon përshkrimi i mallit dhe se i njëjti është dedikuar tregut te shtetit te Malit te Zi e jo atij Kosovar, kjo ka qenë argument i mjaftueshëm me çka është vërtetuar se ky lloj malli nuk është importuar në mënyrë të rregullt ne Kosovë.

Tek subjekti i dytë  me seli në Prishtine, gjatë kontrollës janë gjetur gjithashtu mallra të kontrabanduara por në sasi të vogël:

-    Pije joalkoolike me origjine nga Serbia gjithsejtë 144 copë x 2litra ku ne ambalazhim te këtij malli është vërejtur se ky lloj i mallit është dedikuar për tregun e  Malit te Zi e jo atij Kosovar.

Dogana në dy rastet ka konfiskuar ketë mall si dhe ndaj subjekteve është  iniciuar procedura  mbi kundërvajtjen doganore nën dyshimin se ka kontrabanduar mallra. Totali i mallrave të konfiskuara është mbi 10.000 litra.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)