27 Mars 2023

Kompanitë gjermane zgjedhin Kinën për të investuar

Berlin, 31 mars - Për herë të parë kompanitë gjermane zgjodhën Kinën për të investuar. Lajmi që botohet nga gazeta gjermane "Berliner Zeitung", i referohet një sondazhi.

Sipas gazetës, 43% e kompanive gjermane të sonduara, me dëshirë për të investuar në vende të huaja, përzgjodhën Kinën, për të ndërtuar fabrikat e tyre apo shitjen e produkteve.

Sondazhi i zhvilluar, tregon rritjen me gjashtë pikë të pozicionit të Kinës, për kompanitë gjermane që kanë dëshirë të investojnë, në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Kinë u bë vendi më i preferuar për investimet e kompanive gjermane, duke zëvendësuar Evropën. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)