26 Mars 2023

Kina e para në botë për eksportin e elektromekanikeve

Pekin, 27 shkurt - Në tregtinë e jashtme të produkteve elektromekanike dhe vëllimin e eksportit të tyre në vitin 2010, Kina zuri vendin e parë në botë. Kështu kompanitë vendase arkëtuan përkatësisht 1.59 trilionë dollarë dhe 933.4 miliardë dollarë amerikanë.

Treguesit thonë se kompanitë private, ishin dinamika e rritjes së eksportit të produkteve elektromekanike.

Rritja në import është më e lartë se ajo e eksportit, për herë të parë gjatë 9 viteve, gjë që tregon rolin nxitës të tregut kinez për ekonominë botërore.

Njëkohësisht, nga të dhënat del se vëllimi i eksportit të produkteve elektromekanike zuri 60% të vëllimit të përgjithshëm të tregtisë së jashtme kineze.

Ndërkohë automjetet, anijet e avionët, janë produktet kryesore të eksportit. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)