22 Mars 2023

Hapet panairi i ndërtimtarisë, energjetikës dhe industrisë së drurit

Prishtinë,18 maj - CEO-Congress & Event Organization 18 deri më 21 maj në Pallatin e Rinisë në Prishtinë do të mbahet panairi ndërkombëtar i specializuar në fushën e ndërtimit, energjetikës, teknikës dhe industrisë së drurit ˝EXPOKOS 2011˝.

Panairi ˝EXPOKOS 2011˝ shënon edicionin e dhjetë jubilar të tij me rritje të konsiderueshme dhe suksese të vazhdueshme që ka shënuar për një dekadë të tërë.

Edicioni i sivjetshëm do të karakterizohet me risi të shumta ku numri i kompanive ekspozuese do të jetë më i lartë se asnjëherë më parë. Pjesëmarrës me produktet dhe shërbimet e tyre do të jenë kompani nga Kosova, rajoni dhe vendet e bashkimit Europian dhe më gjerë. 
 
Në panairin ˝EXPOKOS 2011˝ përveç prezantimit individual të qindra kompanive, do të marrin pjesë emra të njohur të firmave nga Sllovenia të cilët mbështeten nga Agjencia për promovimin e eksportit, kompani nga Kroacia të organizuara nga Oda Ekonomike e Kroacisë, pavijoni i kompanive nga Turqia të mbështetura nga qeveria Turke, pavijoni i kompanive nga Bosnja, kompani nga Greqia bashkë me Odën Ekonomike të Kozanit, kompani prodhuese nga Kosova të mbështetura nga USAID-i, pavijoni i kompanive nga Lugina e Preshevës të mbështetura poashtu nga USAID-i etj.

Pjesëmarrës me stendat e tyre do të jenë edhe Agjencioni për Promovimin e Investimeve të Huaja në Kosovë (APIK) dhe Komisioni Italian i Tregtisë.

Panairi do të vizitohet nga delegacione të larta qeveritare nga Kosova dhe rajoni si dhe nga komuniteti i biznesit si: odat ekonomike, agjencitë për promovimin e investimeve etj., që do të marrin pjesë në aktivitetet paralele që do të zhvillohen gjatë panairit, si takimet B2B, prezantime dhe diskutime të shumta në mes të bizneseve nga Kosova dhe vendet tjera. Në panairin ˝EXPOKOS˝ do të prezantohen produkte të shumëllojshme nga teknologjia e avancuar nga prodhuesit më të njohur ndërkombëtar të fushës së ndërtimit, energjetikës, makinerisë dhe përpunimit të drurit.

˝EXPOKOS˝ për këto vite është shndërruar në një katalizator në realizimin e misionit parësor për nxitjen e tregtisë në mes kompanive kosovare dhe atyre të huaja, në një medium i cili ka shërbyer dhe po shërben për të tërhequr dhe rritur interesimin për investimet e kompanive të huaja në Kosovë dhe për të zhvilluar e stimuluar bashkëpunimin tregtar në mes të Kosovës dhe vendeve të rajonit, vendeve të Bashkimit Evropian dhe më gjerë.

Gjatë kohës së panairit organizatori (CEO-Congress & Event Organization) do të mbajë një manifestim me rastin e kremtimit të edicionit të dhjetë jubilar të panairit ndërkombëtar ˝EXPOKOS˝.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 mars 2023

- Asociacioni i Qendrave për Punë Sociale dhe Departamenti Punë Sociale, Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” organizon ditën e dytë të konferencës se dytë Nacionale për shënimin e Ditës Botërore të Punës Sociale. (Fakulteti Filozofik i Universitetit të Prishtinës, ora 9:30)

- Administrata Tatimore e Kosovës në bashkëpunim me Iniciativën Kosovare për Stabilitet organizojnë panel diskutimi me temë “Formalizimi i punësimit”. (Biblioteka Kombëtare, ora 10:00)

- Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës organizon takim publik për hartimin e Koncept Dokumentit të Fushës së Ujërave. (Hotel Garden, ora 10:00)

- Ideatorët e platformës "Liria ka emër", Eliza Hoxha dhe Ismail Tasholli, do të vizitojnë Organizatat e dala nga lufta të UÇK-së. (Zyrat e Organizatave të dala nga lufta të UÇK-së, ora 11:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, dhe ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, vizitojnë Klinikën e Gjinekologjisë në QKUK, ku planifikohet të fillojnë shërbimet për Fertilizim të Asistuar Mjekësor (FAM) në shërbimin publik. (Klinika Gjinekologjike në QKUK, ora 11:00)

- Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, jep mesazhin me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit. (Selia e BIK-ut, ora 11:00)

 - Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)

- Në shënimin e Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës zhvillon një vizitë në shkollën "Thimi Mitko" në Gjilan. (Gjilan, ora 13:30)

- Instituti Demokratik i Kosovës në bashkëpunim me Transparency International organizon tryezën e diskutimit “Buxhetimi gjinor në kuadër të partive politike në Kosovë”, një diskutim i përbashkët mes kryetareve të forumeve të grave të partive kryesore në vend, trupave menaxhuese zgjedhore, shoqërisë civile dhe korit diplomatik në vend. (Hotel Sirius, ora 14:00)