29 Shkurt 2024

G 7 do të ul vlerën e jenit japonez

Tokio, 18 mars - Vlera e jenit japonez ka rënë pasi grupi i shtatë vendeve më të industrializuara të botës ra dakort të ndërhyjë në tregjet financiare në përpjekje për të mbështetur rimëkëmbjen e Japonisë nga tërmeti dhe cunami shkatërrimtar.

Në Tokio një dollar këmbehej me 81 jen.

Vlera e lartë e jenit mund ta dëmtojë aftësinë eksportuese të Japonisë, gjë që mund të përkeqësojë gjendjen.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)