01 Dhjetor 2023

Eksportet e Kinës në nivel rekord kalon 2 trilionë dollarët

Pekin, 11 gusht - Në 7 muajt e parë të këtij viti, vëllimi total i import-eksportit të Kinës shënoi 2 trilionë e 22 miliardë e 550 milionë dollarë amerikanë, 25.1% më shumë se në vitin e kaluar.

Ndërsa, suficiti tregtar shënoi 76 miliardë e 210 milionë dollarë, 8.7 % më pak se në vitin paraardhës. Shifrat i publikoi Administrata e Përgjithshme e Doganave e Kinës më 10 gusht.

Në tregtinë me partnerët kryesorë, vëllimi tregtar i Kinës me Evropën në 7 muajt e parë shënoi 318 miliardë e 610 milionë dollarë, shifër kjo 21.1% më shumë se një vit më parë.

Ndërsa me SHBA-në, vëllimi total i tregtisë dypalëshe shënoi 245miliardë e 490 milionë dollarë, duke patur një rritje me 18.5%.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)