31 Mars 2023

Dogana zbulon 21 raste tentim kontrabandimi

Prishtinë, 22 prill - Dogana e Kosovës gjate javës se fundit  identifikon dhe parandalon mallra te ndryshme ne tentim kontrabandimi.

Adriatik Stavileci zëdhënës i doganës ka thënë së gjatë kësaj periudhe njësitë e Doganës kanë regjistruar 21 raste të parandalimit te mallrave te dyshuara të kontrabanduara.

Në rastet e zbuluara si mallra te kontrabanduara sipas tij janë identifikuar sasi te konsiderueshme te mallrave te ndryshme si revole, paisje te teknologjise, telefona celulare, produkte ushqimore etj.
 
Stavileci ka bërë të ditur se gjatë periudhës raportuese 16-22 prill Oficeret Doganor kane zbuluar mallra te ndryshme, mallra te ndaluara u zbuluan dy raste ne Pike kalimin kufitar Hani i Elezit, ku ne një automjet me targa te Shkupit kane zbuluar një revole me  fishekë, ndërsa tjetri rast në piken doganore Dheu i Bardhe janë zbuluar fishekë për pushke gjuetie 25 copë te kalibrit 12mm.

Ne Aeroportin e Prishtinës nga linja te ndryshme te fluturimeve janë zbuluar telefona mobil ne disa raste të ndara, poashtu janë zbuluar edhe pajisje të ndryshme të teknologjisë informative, dhe medicinale qe arrijne vlera te larta, gjithashtu njësiti skaner ne Prizren arriti te zbuloj 330 cope ampula gjatë tentim kontrabandimit.
 
Nder te tjera kishte edhe produkte te ndryshme ushqimore të kapura në brendi të teritorit si pashteta pule ne sasi prej 585kg, pije alkoolike 1365 litra, pije joalkoolike 400 litra etj.

"Dje oficerët doganor gjatë kontrollimit detal të një furgonit i cili vinte nga pjesa veriore arritën të zbulojnë  produkte të qumështit të fshehura në pjesë të motorit dhe ne hapësira te ndryshme."

Të gjitha rastet e regjistruara të kontrabandimit me mallra i janë dorëzuar sektorit për kundërvajtje doganore ndërsa ndaj të dyshuarve janë iniciuar procedurat për kontrabandim me mallra. Dogana  e Kosovës është duke e vazhduar me zbatimin e planit operativ kundër kontrabandës.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 mars 2023 - Me rastin e shënimit të 24 vjetorit të masakrës së Burimit, Komuna e Malishevës organizon akademi përkujtimore. (Salla e Kuvendit të Komunës së Malishevës, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon konferencë me ç’rast do të prezantohen gjetjet nga monitorimi i publikimit të vendimeve nga gjykatat e Kosovës për vitin 2022, si dhe në bazë të këtyre gjetjeve do të ndahet “Çmimi për Gjykatën më Transparente” - për dedikim të vazhdueshëm në ngritjen e transparencës përmes publikimit të vendimeve gjyqësore. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Kryetari I Federatës Sindikale te Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj konferencë për shtyp lidhur me protestën dhe grevën e punëtorëve teknik të këtij spitali që veq ka filluar para dy ditësh. (Spitali Isa Grezda në Gjakovë, ora 11:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë diskuton lidhur me kërkesën për zhvillim të diplomacisë parlamentare nga Qendra për Studime Politike dhe Diplomatike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi përkujtimor me rastin e 24-vjetorit të vrasjes dhe masakrimit të 106 civilëve në fshatin Pastasel të komunës së Rahovecit. (Kompleksi i Martirëve, Pastasel, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Malishevës Ekrem Kastrati bën homazhe në varrezat e martirëve në fshatin Dragobil dhe të Kompleksi në vendin e ngjarjes Vrella e Mëhillit. (Fshati Burim, ora 12:00)

- Komuna e Prishtinës përuron hapësirën e dedikuar për sigurinë e nxënësve dhe komunitetin në hapësirat përreth Shkollës Fillore “Elena Gjika”. (Afër shkollës, ora 13:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës organizon Asamblenë e Punës për vitin 2022. (Hotel Emerald, ora 17:00)