26 Mars 2023

Dogana konfiskon sasi të argjendit

Hani Elezit 28 mars - Dogana e Republikës së Kosovës ka bërë të ditur se në pikëkalimin kufitar Hani Elezit, Oficeret Doganor kanë parandaluar sasi të konsiderueshme të argjendit gjatë një tentim kontrabandimi.

Automjeti i tipit Fiat Line me targa te Turqisë sipas njoftimit është ndalur nga oficerët Doganore për kontroll ku gjatë kontrollit është gjetur një sasi e argjentit.  

\"Edhe pse pala është përgjigjur që nuk ka asgjë për të deklaruar, oficerët e vendosen veturen në garazhe për kontroll detal.\"

Gjatë kontrollit të vetures, saktesisht në çantën personale të vozitësit Oficeret Doganor zbuluan një qese të vogël me argjend.

Me pas është ushtruar edhe kontroll trupor ndaj palës, ku në xhep kishte te fshehur po ashtu  dy qese të mbushura me po të njejtin mall.

Sasia e mallit te zbuluar është rreth 400gr argjend: 27 copë unaza, 27 palë vathë dhe 27 copë varse për qafore.

E tërë sasia e zbuluar është konfiskuar kurse  rasti I referohet sektorit per kundervajtje doganore.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)