31 Mars 2023

Dogana konfiskon rreth 7300 litra naftë të kontabanduar

Prishtinë, 26 korrik - Gjatë ditës së djeshme Dogana e Kosovës në bashkëpunim me Policinë e Kosovës, kanë kapur 6 raste të kontrabandimit me mallra në rajonin e Mitrovicës.

Rreth orës 00:30 në Mitrovicë njësite anti-kontrabandë të Doganës kanë ndalur një automjet të tipit  VW  Passat për të cilin ngasësi nuk posedonte dokumentacion, ku gjatë kontrollit në automjet njësite Doganore kane arritur të gjejnë të ngarkuar derivate të naftës rreth 1080 litra, që dyshohet të jetë kontrabanduar pasi që ngasësi nuk posedonte dokumentacion përkatës për ta dëshmuar prejardhjen e mallit të dyshuar.

Malli i dyshuar është konfiskuar dhe ë është dorëzuar autoriteteve për procedure të mëtejme. Rasti i dytë është regjistruar po ashtu në Mitrovicë, pas ndaljes së automjetit të tipit Opel Astra targat e të cilit ishin të falsifikuara dhe menjëherë është konfiskuar, po ashtu gjatë kontrollit kanë arritur të gjejnë derivate të naftës rreth 860 litra.

Malli i dyshuar menjëherë është konfiskuar. Po në të njëjtën kohë është zbuluar edhe një rast, ku oficeret Doganore kane arritur te gjejnë rreth 2120 litra naftë. Këto tri raste dyshohet te kenë qene ne bashkëveprim.

Po ashtu ne ketë rajon janë zbuluar edhe dy raste, pas kontrollit të dy prej automjeteve të rastit janë zbuluar në njërën 780 litra nafte si dhe tjetrën 750 litra po ashtu derivate të naftës.

Po ashtu edhe automjetet me te cilat lëviznin janë konfiskuar njëra e llojit VW Vento për të cilën nuk posedonin kurrfarë dokumenti. Po ashtu edhe automjeti tjetër Audi B4 I cili nuk posedonte targa.

Një rast ishte zbuluar ne fshatin Rudovc te Zveqanit, ku u gjetën 1620 litra nafte, qe ishte braktisur nga persona te paidentifikuar.

Sasia e tërësishme ishte 7300 litra si dhe 5 automjete te konfiskuara, mallrat e zbuluara do ti nënshtrohen procedurës për kundërvajtje Doganore.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 mars 2023 - Me rastin e shënimit të 24 vjetorit të masakrës së Burimit, Komuna e Malishevës organizon akademi përkujtimore. (Salla e Kuvendit të Komunës së Malishevës, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon konferencë me ç’rast do të prezantohen gjetjet nga monitorimi i publikimit të vendimeve nga gjykatat e Kosovës për vitin 2022, si dhe në bazë të këtyre gjetjeve do të ndahet “Çmimi për Gjykatën më Transparente” - për dedikim të vazhdueshëm në ngritjen e transparencës përmes publikimit të vendimeve gjyqësore. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Kryetari I Federatës Sindikale te Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj konferencë për shtyp lidhur me protestën dhe grevën e punëtorëve teknik të këtij spitali që veq ka filluar para dy ditësh. (Spitali Isa Grezda në Gjakovë, ora 11:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë diskuton lidhur me kërkesën për zhvillim të diplomacisë parlamentare nga Qendra për Studime Politike dhe Diplomatike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi përkujtimor me rastin e 24-vjetorit të vrasjes dhe masakrimit të 106 civilëve në fshatin Pastasel të komunës së Rahovecit. (Kompleksi i Martirëve, Pastasel, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Malishevës Ekrem Kastrati bën homazhe në varrezat e martirëve në fshatin Dragobil dhe të Kompleksi në vendin e ngjarjes Vrella e Mëhillit. (Fshati Burim, ora 12:00)

- Komuna e Prishtinës përuron hapësirën e dedikuar për sigurinë e nxënësve dhe komunitetin në hapësirat përreth Shkollës Fillore “Elena Gjika”. (Afër shkollës, ora 13:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës organizon Asamblenë e Punës për vitin 2022. (Hotel Emerald, ora 17:00)