01 Prill 2023

Dogana konfiskon 951 shishe alkool

Prishtinë, 10 shtator - Sot njësitet e Doganës gjatë një aksionit konfiskuan pije të ndryshme alkoolike: me banderola falsë dhe pa banderola.

Zëdhënësi i Doganave të Repulikës së Kosovës, Adriatik Stavileci ka bërë të ditur së sasia e konfiskimit arrin shifren prej 951 shishe pije të ndryshme alkoolike.

"Alkooli menjëherë është konfiskuar nga Dogana dhe do te trajtohet konform dispozitave për mallrat e konfiskuara, kurse ndaj palës përgjegjëse ne procedure do të iniciohet procedura konform dispozitave të Kodit Doganor dhe Akcizave ne Kosovë", ka thënë Stavileci.

Dogana sipas tij iu bën thirrje të gjithë qytetarëve të Republikës së Kosovës se nëse hasin pije alkoolike pa banderola të Kosovës menjëherë të lajmërojnë në doganë apo institucionet tjera të zbatimit të ligjit. 

Stavileci ka theksuar se gjatë javës së fundit Dogana e Kosovës identifikon dhe parandalojë 17 raste  në tentim kontrabandimi me mallra të ndryshme. Në të gjitha rastet e zbuluara mallrat e kontrabanduara janë identifikuar kryesisht produkte ushqimore me vlera të ulta.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 prill 2023

- Federata e Pingpongut do të organizoj Kampionatin Individual të Kosovës për U19. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Dy ideatorët e platformës “Liria ka emër”, Ismail Tasholli dhe Eliza Hoxha do të mbajnë Konferencë për Media. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Mbahet hapja zyrtare e ekspozites “Some Call Us Balkans” i cili mirëpret 8 artistë të rinjë bashkëkohorë veprat e të cilëve eksplorojnë Ballkanin, mitet dhe konceptet e gabuara për të, përdorimet e hapsirës përtej stereotipeve, vizionimin e ekosistemeve të reja, mënyrat e banimit dhe të të qenurit bashkë mbi një bazë të përbashkët. (Termokiss, ora 16:00)

- Gara e Kompozitorëve të Ballkanit do ta hap edicionin e 3-të me programin e koncerteve. (Atelia e Pallatit të Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 20:00)