01 Prill 2023

Çmimi i naftës serish mbi 100 dollarë

New York, 24 shkurt - Çmimi i naftës në Shtetet e Bashkuara e ka kaluar kufirin simbolik prej 100 dollarë për fuçi, nga shqetësimet se trazirat në Libi mund ta rritin inflacionin dhe ta ndalin rimëkëmbjen ekonomike.

Në bursën e Nju Jorkut, nafta e papërpunuar e arriti vlerën 100 dollarë/fuçi për të parën herë që nga tetori 2008.

Ekspertët thonë se ka shqetësime se ngjarjet në Libi dhe në Lindjen e Mesme mund ta çrregullojnë prodhimtarinë e naftës dhe të shkaktojnë rritje të çmimit.  


Një sërë koncernesh raportojnë për ndërprerje të prodhimit të naftës në vendin afrikanoverior.

Prodhuesi më i madh gjerman i naftës, Wintershall ka bllokuar prodhimin për arsye sigurie.

Pasiguria për zhvillimet e tjera në rajon po sjell ato nivele rekord të çmimit të naftës si para dy vjetësh. Si pasojë ka pasur rënie edhe të aksioneve në bursat ndërkombëtare.

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 prill 2023

- Federata e Pingpongut do të organizoj Kampionatin Individual të Kosovës për U19. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Dy ideatorët e platformës “Liria ka emër”, Ismail Tasholli dhe Eliza Hoxha do të mbajnë Konferencë për Media. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Mbahet hapja zyrtare e ekspozites “Some Call Us Balkans” i cili mirëpret 8 artistë të rinjë bashkëkohorë veprat e të cilëve eksplorojnë Ballkanin, mitet dhe konceptet e gabuara për të, përdorimet e hapsirës përtej stereotipeve, vizionimin e ekosistemeve të reja, mënyrat e banimit dhe të të qenurit bashkë mbi një bazë të përbashkët. (Termokiss, ora 16:00)

- Gara e Kompozitorëve të Ballkanit do ta hap edicionin e 3-të me programin e koncerteve. (Atelia e Pallatit të Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 20:00)