29 Mars 2023

Çmimi i naftës pëson sërish rënie

Londër, 5 maj - Ka vijuar sërish të bjerë çmimi i naftës bruto amerikane ndërsa statistika tregoi se në javën e kaluar u regjistrua rritje e papritur e hidrokarbureve, duke ndezur edhe shqetësimet se çmimet e larta po ndikojnë negativisht në masën e konsumuar.

Ndikim negativ për naftën është edhe rritja e dollarit në tregjet monetare.

Nafta bruto Brent e Londrës për qershorin ra 70 cent në 121.75 dollarë për fuçi dhe është pranë pikës më të ulët për këtë javë të prekur në ditën e hënë me 121.67 dollarë për fuçi.

Ky është edhe sesioni i tretë në radhë me humbje për tregun europian të naftës. Nafta bruto amerikane për qershorin pësoi rënie 25 cent në 110.80 dollarë për fuçi.

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 mars 2023

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për mbrojtjen e konsumatorit. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 10:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë diskuton rreth çështjeve vijuese nga fushëveprimi i Komisionit. (Kuvendi, salla N302, ora 10:00)

- Qendra e Kosovës për Eksport organizon ngjarjen “Rritja e eksportit përmes platformës KoEx”. (Hotel Sirius, ora  10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që kanë të bëjnë me racionalizimin dhe vendosjen e vijave llogaridhënëse të Agjencive Ekzekutive. (Kuvendi, salla N10, ora 11:00)

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton Projektligjin për Prokurorin e Shtetit si dhe ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për trajtimin e ndërtimeve pa leje. (Kuvendi, salla N303, ora 11:00)

- Promovohet romani “Duke ndjekur fluturat” i autores Hana Hoxha, i cili ka si fabulë edukimin e nxënësve/fëmijëve për rolin e policisë në sigurinë e tyre. (Biblioteka Kombëtare, ora 12:00)

- Bëhet inaugurimi i punëtorisë së Floktarisë në Qendrën e Kompetencës “Shtjefën Gjeçovi”, e cila do të shërbejë për zbatimin e mësimit dual ku merr pjesë edhe ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci. (Shtjefën Gjeçovi në Prishtinë, ora 13:00)