08 Dhjetor 2023

Çmimet e naftës në botë shënojnë ulje të ndjeshme

Prishtinë, 3 dhjetor - Fuçitë e naftës po tregtohen në nivelet e 67 – 71 dollarë duke pësuar një ulje me 10 dollarë nga çmimet historike të dy javëve më parë.

Në Kosovë rritja e çmimit të naftës shkoi deri në 1 euro e 28 cent e që shënoj një rritje gati 40% brenda 6 muajsh.

Rritja e çmimit të naftës ka ndikuar edhe në rritjen e çmimeve të produkteve tjera ushqimore të cilat po rriten me një ritem jashtëzakonisht të lartë dhe të pa arsyeshem duke u vështersuar jetën qytetarëve.
 
Nafta është edhe një nga produktet kryesore që po udhëheq rritjen e inflacionit në vend, si dhe ndikon në ekonominë e përgjithshme duke rritur çmimet e produkteve të tjera.
 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)