26 Mars 2023

Bursat e Azisë serish pësojnë rënie drastike

Tokio, 9 gusht - Tregjet aziatike reaguan negativisht pas vendimit të Standard & Poor\'s, për të ulur në klasifikim aftësinë e Shteteve të Bashkuara, për të paguar borxhin.

Pas mbylljes së tregjeve të aksioneve në Azi, më 8 gusht, indekset kryesore në Tokjo, Hong Kong, Seul dhe Sidenej, pësuan humbje të mëdha.

Ndryshimi i klasifikimit nga agjencia e vlerësimit të kredisë Standard & Poor\'s për SHBA-të, nga AAA në AA+, ka shqetësuar investitorët për perspektivën ekonomike të Evropës dhe SHBA-së.

Rënia pikatë e bursave ndërkombëtare ka nxitur një reagim të menjëhershëm të G7-ës. Të hënën më 8 gusht, ministrat e Financave dhe Guvernatorët e Bankave Qendrore, dolën me një deklaratë të përbashkët.

Ata angazhohen që gjatë javëve të ardhshme, të vazhdojnë kontaktet dhe bashkëpunimin e ngushtë.

Deklarata shpreh gjithashtu angazhimin e tyre për të marrë të gjitha masat e duhura për garantimin e stabilitetit financiar dhe rritjen ekonomike. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)