22 Mars 2023

Bitcoin rikthehet pasi humbi më shumë se 18 për qind brenda një jave

Londër, 24 shkurt - Vlera e Bitcoin-it është rikthyerpasi humbi më shumë se 18 për qind brenda një jave pasi tensionet në rritje midis Rusisë dhe Ukrainës larguan investitorët nga asetet e rrezikshme drejt atyre më të sigurta, kah metalet e çmuara.

Bitcoin, kriptomonedha më e madhe në botë për nga kapitalizimi i tregut, shënoi rënie në 36,404 dollarë të martën, niveli më i ulët që nga 28 janari.

Kjo shënoi një rënie javore prej 18.3 për qind që nga 15 shkurti, kur Bitcoin u mbyll me 44,559 dollarë.

Në orët e mëngjesit, çmimi i Bitcoin-it tregtohej me 38,904 dollarë, me një fitim ditor prej 3 për qind.

Vlera totale e tregut të kriptove ishte gjithashtu në 1.76 trilion dollarë me një rritje ditore prej 4.5 për qind.

Gjithashtu dhe Ethereum pa një rimëkëmbje, duke arritur një fitim ditor prej 6.9 për qind në 2.720 dollarë.

Altcoini më i madh në botë për nga vlera e tregut regjistroi rënie të çmimit të saj me 21.4 për qind brenda një jave në 2.500 dollarë të martën.

Metalet e çmuara, nga ana tjetër, përjetuan një zmbrapsje nga nivelet e tyre të larta mujore.

Ari ishte në 1,895 dollarë për ons me një rënie prej 0.17 për qind, pasi u ngjit të martën deri në 1,914 dollarë, niveli më i lartë i saj që nga 1 qershori i vitit të kaluar.

Argjendi më parë ra në 24,03 dollarë për ons, duke u ulur krahasuar me nivelin e lartë të seancës së mëparshme prej 24,37 dollarësh.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 mars 2023

- Asociacioni i Qendrave për Punë Sociale dhe Departamenti Punë Sociale, Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” organizon ditën e dytë të konferencës se dytë Nacionale për shënimin e Ditës Botërore të Punës Sociale. (Fakulteti Filozofik i Universitetit të Prishtinës, ora 9:30)

- Administrata Tatimore e Kosovës në bashkëpunim me Iniciativën Kosovare për Stabilitet organizojnë panel diskutimi me temë “Formalizimi i punësimit”. (Biblioteka Kombëtare, ora 10:00)

- Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës organizon takim publik për hartimin e Koncept Dokumentit të Fushës së Ujërave. (Hotel Garden, ora 10:00)

- Ideatorët e platformës "Liria ka emër", Eliza Hoxha dhe Ismail Tasholli, do të vizitojnë Organizatat e dala nga lufta të UÇK-së. (Zyrat e Organizatave të dala nga lufta të UÇK-së, ora 11:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, dhe ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, vizitojnë Klinikën e Gjinekologjisë në QKUK, ku planifikohet të fillojnë shërbimet për Fertilizim të Asistuar Mjekësor (FAM) në shërbimin publik. (Klinika Gjinekologjike në QKUK, ora 11:00)

- Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, jep mesazhin me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit. (Selia e BIK-ut, ora 11:00)

 - Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)

- Në shënimin e Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës zhvillon një vizitë në shkollën "Thimi Mitko" në Gjilan. (Gjilan, ora 13:30)

- Instituti Demokratik i Kosovës në bashkëpunim me Transparency International organizon tryezën e diskutimit “Buxhetimi gjinor në kuadër të partive politike në Kosovë”, një diskutim i përbashkët mes kryetareve të forumeve të grave të partive kryesore në vend, trupave menaxhuese zgjedhore, shoqërisë civile dhe korit diplomatik në vend. (Hotel Sirius, ora 14:00)