24 Mars 2023

Bie indeksi i aksioneve japoneze

Tokio, 15 mars - Në ditën e parë tregtare pas tërmetit katastrofik tregjet japoneze të aksioneve kanë qenë nën presion të madh.

Indeksi Nikkei ra menjëherë nën nivelin e rëndësishëm psikologjik prej 10 mijë pikëve.

Banka Qendrore e Japonisë vuri në qarkullim në tregun financiar rreth 62 miliardë euro.

Nga shkatërrimet dhe reduktimet e paralajmëruara të energjisë elektrike janë prekur shumë ndërmarrje industriale në mesin e tyre edhe prodhuesi i makinave Toyota.


Ndërkohë që çmimet e naftës bien, çmimet e floririt janë në rritje.

Treguesi themelor i Bursës, indeksi Nikkei, ditën e filloi me një rënie prej 6.2% dhe ra nën 10 mijë pikë.

Ndërsa humbja në të dyja ditës sëbashku arriti në 9%.

Ndërkohë që bursa përjeton humbje, Banka Qendrore e Japonisë është vënë në lëvizje me qëllimin e zgjidhjes financiare.

Banka, i ka pompuar sektorit bankar një shifër rekord të rrjedhshme prej 15 trilion jen, pra rreth 180 miliardë dollar.

Zjarri i kryengritjeve në Lindjen e Mesme dhe me ndikimin e tragjedisë së tërmetit dhe cunamit të jetuar në Japoni, kanë bërë që floriri të vazhdojë rritjen.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)