26 Mars 2023

Autoblinda turke "Pars" edhe në tregun botëror

Stamboll, 4 maj - Turqia ka filluar të shkëlqej në sektorin e industrisë së mbrojtjes. Ndërsa mrekullia e fundit e inxhinierëve turq, të cilët me dizajnet e automjeteve luftarake, vitet e fundit kanë zënë një vend të respektuar në botë, është automjeti luftarak i blinduar me emrin "Pars".

Autoblinda, e cila u dizenjua tërësisht nga inxhinierët turq, është prodhuar për nevojat e forcave ushtarake turke, por tani përgatitet për të konkurruar edhe në tregun botëror.

"Pars" sjell me vete edhe shumë risi. Autoblinda ofron siguri maksimale për përdoruesit.

Ndërsa lëvizshmëria e autoblindës është e lartë falë sistemit të pavarur të amortizatorëve.

Automjeti luftarak i blinduar tip "Pars" mund të transportojë 8 persona, është i gjerë 6 metra e gjysmë dhe rrezja e kthimit të autoblindës është sa vet gjerësia.

Në sajë të kësaj autoblinda ka mundësi të lartë të manovrimit në hapësira të ngushta.

"Pars" mund të lëvizë shumë lehtë sikurse në tokë, ashtu edhe në ujë.

Autoblinda "Pars", tërësisht projektim dhe prodhim turk, me fuqinë e zjarrit që ka është frika e rivaleve të vet.

"Pars" i siguron drejtuesit (shoferit) një fushëpamje 220 gradë dhe të gjitha manovrat mund te kryhen brenda autoblindës.  

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 mars 2023

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bën homazhe në Krushë të Madhe dhe në Krushë të Vogël. (Krushë e Madhe, ora 8:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani bën homazhe në Kompleksin Memorial të dëshmorëve dhe të martirëve në fshatin Krushë e Madhe. (Krushë e Madhe, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 12:00)