24 Mars 2023

Afaristë nga Turqa dhe Kosova, avansojnë bashkëpunimin

Prishtinë, 5 maj - Afaristët nga Turqia dhe Shoqata e Afaristëve të Kosovës SHAK KID filluan bisedimet për zhvillimin e bizneseve në Kosovë, zhvillimin ekonomik dhe hapjen e vendeve të punës qe të stimulohet edhe me projekte apo ide vetenake.

Me darken e përbashkët të punës me delegacionin e afaristëve nga Turqia të cilët po zhvillojnë bizneset e tyre në Kosovë, i prirë nga Necip Dursun, Shoqata e Afaristëve të Kosovës SHAK KID që drejtohet nga Nuhi Mazrek, kryetar, filloi shënimin e njëvjetorit të themelimit të SHAK KID.
 
Duke iu drejtuar 50 afaristëve nga shumë komuna të Kosovës, afairsti I profileve të larta nga Turqia, Necip Dursun, pasi trajtoi problemet që aktualisht po e përcjellin bashkpunimin e bizneseve nga Turqia me ato të Kosovës,  “ zbuloi sekretin “ se afaristët nga Turqia kanë një dyzinë projektideshë për Kosovën.

Një nga to është krijimi i Fondacionit  për ta bashkuar fuqinë investuese të bizneseve në Kosovë, për t i bashkuar punën e mjetet, dhe së këndejmi afaristët shpresojnë të dëshmohen si forcë serioze për të përkrahur zhvillimin ekonomik të Kosovës dhe hapjen e vendeve të reja të punës.

Duke shprehur gatishmërinë për të ndihmuar dhe për të bashkpunuar edhe me projekte konkrete biznesore Dursun, premtoi se për to, më detajisht dhe më konkretisht do të flasë e do t i shpaloslë ato gjatë takimeve në vijim me afaristët e interesuar dhe të gatshëm për bashkpunim të Kosovës, duke vënë në spikamë edhe përkrahjen e nevojshme të bankave me kredi të volitshme.

Në përmbyllje Necip Dursun, falenderoi SHAK KID-in dhe prof..Dr. Ergyn  Zhablla për ndihmën profesionale e konsulente në themeëlimin e bizneseve të afaristëve nga Turqia dhe paralajmëroi se me po të njëjtin ekip do ta themelojnë edhe një biznes, por kësaj rradhe bëhet fjalë për një biznes të foirmatit Ballkanik.

Në këtë mënyrë Dursun u angazhua për themelimin e bizneseve nga jasht dhe zhvillimin e tyre në Kosovë në bashkpunim me SHAK KID ose me persona të atutorizuar për t iu shmangur dështimeve të mundshme.

Kryetari i SHAK KID Nuhi Mazrek dhe afaristët pjesëmarrës e mirepritën këtë takim me darkë pune dhe i falanderuan afaristët nga Turqia për gatishmërinë e tyre për të zhvilluar biznese në Kosovë.

Gjatë takimeve “ kokë më kokë “ disa nga afaristët e Kosovës moren nisjativa të bashkpunimit dypalëesh reciprok në fushëveprimtaritë e tyre biznesore me afaristët nga Turqia.
 

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)