29 Maj 2023

Tregti

Obama: Novacionet në biznes, ringjalljin ekonominë

Uiskonsin, 30 janar - Presidenti amerikan Barak Obama thotë se novacionet në biznes janë guri themelor për ringjalljen e ekonomisë dhe krijimin e vendeve të reja të punës. Këto komente ai i bëri gjatë vizitës në një kompani... Lexo

AKP shpall valën 48 të privatizimit

Prishtinë, 28 janar - Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP) sot zyrtarisht ka shpallur valën 48 të privatizimit të Ndërmarrjeve Shoqërore (NSH), të cilat tenderohen... Lexo

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 maj 2023

- Deputetja e Parlamentit Evropian dhe Raportuesja e Përhershme për Kosovën Viola Von Cramon - Taubadel do të mbajë një konferencë për shtyp. (Shtëpia e Evropës në Prishtinë përballë Zyrës së BE-së, ora 11:30)
 
- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që përcaktojnë shumën e beneficionit në lartësi të pagës minimale, procedurat e caktimit të pagës minimale dhe shkallët tatimore në të ardhurat personale vjetore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:30)

- Koncerti i radhës, bashkëpunim i Chopin PianoFEST Prishtina me Filharmonine e Kosovës, sjell në skenë 2 artistë të shquar  nga Mbreteria e Bashkuar Peter Donohoe, doajenin e pianos dhe dirigjentin Robert Guy, për të performuar së bashku me Filharmoninë e Kosovës Koncertin nr.3 të S. Rachmaninof, me rastin e 150 vjetorit të këtij kompozitori gjenial të epokës së romantizmit. (KlanArena, ora 20:00)