29 Maj 2023

Tregti

Dy modele për menaxhimin e zonave ekonomike në Kosovë

Prishtinë, 4 korrik - Sot në një ceremoni rasti, organizuar në ambientin e Universitetit për Biznes dhe Teknologji (UBT), shpalosën raportin final të programit “Menaxhimi i zona ekonomike në Kosovë” dhe palët përpiluese dolën me... Lexo

Eksporti turk rritet për 25 për qind

Stamboll, 3 korrik - Turqia po shkon drejt rekordit në sektorin e eksportit. Në muajin qershor eksporti u rrit 25,2 për qind. Kurse shifrat e eksportit gjatë një viti... Lexo

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 maj 2023

- Deputetja e Parlamentit Evropian dhe Raportuesja e Përhershme për Kosovën Viola Von Cramon - Taubadel do të mbajë një konferencë për shtyp. (Shtëpia e Evropës në Prishtinë përballë Zyrës së BE-së, ora 11:30)
 
- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që përcaktojnë shumën e beneficionit në lartësi të pagës minimale, procedurat e caktimit të pagës minimale dhe shkallët tatimore në të ardhurat personale vjetore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:30)

- Koncerti i radhës, bashkëpunim i Chopin PianoFEST Prishtina me Filharmonine e Kosovës, sjell në skenë 2 artistë të shquar  nga Mbreteria e Bashkuar Peter Donohoe, doajenin e pianos dhe dirigjentin Robert Guy, për të performuar së bashku me Filharmoninë e Kosovës Koncertin nr.3 të S. Rachmaninof, me rastin e 150 vjetorit të këtij kompozitori gjenial të epokës së romantizmit. (KlanArena, ora 20:00)