08 Dhjetor 2023

Zvicër, aeroplani eksperimental solar fluturoi gjatë natës

Bern, 8 korrik - Një aeroplan solar eksperimental fluturoi gjatë natës së kaluar dhe raportohet se piloti kishte filluar uljen e ngadalshme në tokë.

Ky aeroplan, që varet nga energjia e diellit, ishte parë duke fluturuar lartë mbi Zvicër këtë mëngjes.

Piloti 57 vjeçar, Andre Borscheberg, ka raportuar se nuk kishte pasur probleme gjatë natës.

Pritet që fluturimi të zgjasë 25 orë.

Piloti është i veshur me rroba speciale, të cilat e lëkundin atë nëse duket se ai bie në gjumë

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)