29 Shkurt 2024

Zjarri në tunelin e Thirrës bllokon kalim për 30 minuta

Rrëshen, 22 nëntor - Një defekt në sistemin elektrik të tunelit Rrëshen-Kalimash shkaktoi bllokimin më shumë së gjysmë orë të kalimit të automjeteve.

Lajmi konfirmohet nga Ministria e transportit dhe telekomunikacionit, e cila me anë të një deklarate për shtyp sqaroi se “Të dielen në orën 11:45 në një nga dhomat teknike të galerisë jugore të Tunelit të Thirrës, ku janë të instaluara transformatorë dhe sistemi dekap i energjisë, ka ndodhur një avari teknike duke shkaktuar zjarr, si pasoje e djegies së një baterie”.

“Ne funksion te respektimit te procedurave te sigurisë në tunel, operatori i tunelit ne bashkëpunim me forcat zjarrfikëse kane bllokuar qarkullimin në galerinë jugore, për rreth 30 minuta kohe kjo e nevojshme për të fikur zjarrin. Më pas janë larguar gazrat dhe verifikuar sistemet e sigurisë në hapësirën e tunelit”, vijoi Arminda Qylafiku, zëdhënëse e Ministrisë së Transporteve dhe Telekomunikacionit.

Më tej Qylafiku shtoi se rreth orës 12.15 minuta çdo gjë u kthye ne normalitet dhe trafiku vijoi normalisht.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)