01 Prill 2023

Vullkani islandez shkakton kaos në aeroportet evropiane

Rekjavik, 18 prill - Një tymnajë e dendur pluhuri vullkanik mbulon sipërfaqe të mëdha mbi Islandë, duke bërë të papërdorshme korridoret ajrore dhe duke penguar fluturimet edhe në një pjesë të madhe të Evropës për sot.

Shkencëtarët në Islandë paralajmëruan ndërkaq se aktiviteti vullkanik është shtuar dhe se nuk ka shenja qetësimi që do të thotë se kaosi i udhëtimeve to të vazhdojë edhe në ditët e ardhshme.

Pritej që erërat veriore të shpërndanin tymin në një farë mase për të lejuar sot fluturimet, por situata vazhdon të jetë e papërballueshme për linjat e fluturimit.

Shkencëtarët duan të shohin tani sa akull është shkrirë për të përcaktuar sa avull e pluhur do të vazhdojë të çlirohet.

Duke qenë se vullkani ndodhet nën shtresën e akullt, magma po ftohet me shpejtësi, duke shkaktuar shpërthime dhe shtëllunga avulli që mund të kenë pasoja katastrofike për motorrët e avionëve.

Që nga shpërthimi i vullkanit, tymnaja është përhapur në një pjesë të mirë të Evropës Veriore, duke bllokuar mijëra pasagjerë fluturimesh.

Qeveritë belge, franceze dhe zvicerane e kanë zgjatur ndalimin e fluturimeve deri sot në mbrëmje. Kenneth Thomas i Agjencisë së Trafikut Ajror Eurocontrol thotë se gjendja nuk ka ndryshuar shumë që nga dje:

“Erërat për momentin kontrollohen nga presioni i lartë mbi Atlantik, gjë që ka qendruar thuajse në të njëjtin nivel”.

Eurocontrol thotë se rreth 16 mijë nga mesatarja e 28 mijë fluturimeve të përditshme në Evropë u anuluan sot, një shifër 2 herë më e lartë se një ditë më parë.

Për pasagjerët e bllokuar gjatë udhëtimit, gjendja e sotme nënkupton orë të panumërta në aeroporte në pritje të hapjes së korridoreve ajrore:

“Po shkonim nga Nurenbergu në Deli të Indisë. Jemi bllokuar këtu që dje. Lufthansa na ndihmoi duke prenotuar një dhomë hoteli për ne, por nuk e dimë se si do të vejë puna sot, a do nisemi apo jo”.

Në qytetet e mëdha evropiane, vullkani shkaktoi ndryshime në skemën e udhëtimeve. Në Amsterdam, autoritetet e transportit urdhëruan shtimin e trenave në operim dhe zgjatjen e orarit të linjave hekurudhore.

Po ashtu, një dyndje masive u vërejt në tragetet e pasagjerëve, veçanërisht në linjën që pret Kanalin Lamansh. Ekspertët e transportit thonë se situata aktuale ka sjellë një prej ndërprerjeve më të rënda të shërbimit ajror që ka përjetuar ndonjëherë Evropa.


Një aeroplan në të cilin udhëtonte kancelarja gjermane Angela Merkel nga Shtetet e Bashkuara ka devijuar për në Portugali. Ndërsa anëtarët e Këshillit të Sigurimit të OKB-së u detyruan të anullonin planet për një udhëtim në Republikën Demokratike të Kongos.

Pas anullimit të thuajse të gjitha fluturimeve nga dhe për në Europë, mijëra pasagjerë nëpër aeroporte kërkojnë rikthimin e parave të biletave, ose ndryshim linjash për të arritur në destinacionet e planifikuara.

Reja e hirit vullkanik, shkaktuar nga vullkani nënakullnajor i Islandës, ka shkaktuar ndërprerjen më të madhe të fluturimeve ajrore që mbas sulmeve të vitit 2001 në Nju Jork, duke prekur qarkullimin e pasagjerëve në 6 kontinente.

Situata e krijuar ka prekur dhe Australinë dhe Japoninë. Në Australi, pasagjerët po përpiqen të gjejnë hotele, mbasi fluturimet me Europën përmes Britanisë janë mbyllur. Po ashtu Japonia ka anulluar 9 fluturime nga dhe për në Europë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 prill 2023

- Federata e Pingpongut do të organizoj Kampionatin Individual të Kosovës për U19. (SHMU Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Dy ideatorët e platformës “Liria ka emër”, Ismail Tasholli dhe Eliza Hoxha do të mbajnë Konferencë për Media. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Mbahet hapja zyrtare e ekspozites “Some Call Us Balkans” i cili mirëpret 8 artistë të rinjë bashkëkohorë veprat e të cilëve eksplorojnë Ballkanin, mitet dhe konceptet e gabuara për të, përdorimet e hapsirës përtej stereotipeve, vizionimin e ekosistemeve të reja, mënyrat e banimit dhe të të qenurit bashkë mbi një bazë të përbashkët. (Termokiss, ora 16:00)

- Gara e Kompozitorëve të Ballkanit do ta hap edicionin e 3-të me programin e koncerteve. (Atelia e Pallatit të Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 20:00)