24 Mars 2023

USAID dhe MTPT memorandum bashkëpunimi

Prishtinë, 2 shtator - Ministria e Transportit dhe Postë-telekomunikacionit, (MTPT), ka nënshkruar memorandumi i mirëkuptimit me USAID-it për implementimin e pilot-projektit për rrugë dhe projektit për themelimin e Qendrës trajnuese të operatorëve të makinerive të rënda në infrastrukturën rrugore.
 
Memorandumin, i cili i obligon bashkë nënshkruesit për bashkëpunim të plotë në implementimin e këtyre projekteve, e nënshkruan ministri i MTPT, Fatmir Limaj, drejtori i Programit për ndërmarrje private të USAID-it, Mark Wood dhe drejtoresha e Misionit të USAID-it në Kosovë, Patricia Rader.

Pilot-projekti për rrugë është një pjesë me gjatësi prej përafërsisht 12 kilometrash, me lokacion në rrugën nacionale M9 Prishtinë-Pejë, me fillim në Kijevë, që parashihet të zgjerohet në drejtim të perëndimit në udhëkryqin katërkahësh që shpie në Gjakovë.

Ndërsa projekti i dytë, Qendra trajnuese për operatorë të makinerive të rënda në infrastrukturën rrugore do të themelohet me qëllim parësor që të aftësojë operatorët e makinerive të rënda në infrastrukturën rrugore.

Sipas memorandumit të nënshkruar, MTPT zotohet të ofrojë bashkëpunim të plotë lidhur me implementimin e këtyre  projekteve dhe resurset e nevojshme njerëzore dhe kapitale për planifikimin dhe hartimin e pilot-projektit për rrugë, si dhe do të kontribuojë me resurse për themelimin e Qendrës trajnuese për operatorët e makinerive të rënda në infrastrukturën rrugore.

Ndërkaq KPEP-i ka planifikuar të ofrojë asistencën teknike për arritjen e implementimit të suksesshëm të të dy projekteve.

Duhet theksuar se  KPEP-i do t’i mbikëqyrë kontraktorët e angazhuar për implementimin e objektivave të KPEP-it dhe do t’i paraqesë MTPT-së raportet periodike të progresit lidhur me arritjet e shërbimeve që do t’i prokurojë për projektin, ndërkaq MTPT-ja do të mundësojë dhe do të mbështesë koordinimin midis projektit dhe institucioneve të tjera, si dhe departamenteve përkatëse brenda MTPT-së për implementim sa më të lehtë të projektit.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)