26 Mars 2023

Sindikata kundër privatizimit të PTK- së

Prishtinë, 29 mars - Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, priti sot një delegacion të Sindikatës së Pavarur të PTK së, i cili i dorëzoi kryekuvendarit një peticion.

Ky delegacionin i dorëzoi kryekuvendarit Krasniqi një peticion, të nënshkruar nga punonjës të njësive të PTK-së, nëpërmjet të të cilit kërkohet ndër të tjera të ndërpritet procesi i privatizimit të PTK-së, derisa të mos miratohet Ligji i Punës dhe ai mbi veprimin sindikal nga ana e Kuvendit të Kosovës.

Kreu i legjislativit të vendit, Krasniqi, theksoi se i kupton shqetësimet e punonjësve, ndërsa sa i përket aprovimit të ligjeve ai theksoi se Ligji i Punës do të aprovohet brenda këtij viti.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 mars 2023

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bën homazhe në Krushë të Madhe dhe në Krushë të Vogël. (Krushë e Madhe, ora 8:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani bën homazhe në Kompleksin Memorial të dëshmorëve dhe të martirëve në fshatin Krushë e Madhe. (Krushë e Madhe, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 12:00)