27 Mars 2023

Riparimi i aeroplanmbajtëses së vetme ruse shtyhet për kohë të pacaktuar

Moskë, 26 maj - Përkundër deklaratave të mëhershme të drejtuesve të lartë ushtarake rusë, që riparimi i aeroplanmbajtëses ruse Admirali Kuznetsov po shkonin sipas planit, u bë e ditur se përfundimi i punëve të riparimit mund të merr kohë shtesë.

Sipas informacioneve të siguruara nga Agjencia ruse e lajmeve Avia.pro, data për përfundimin e riparimit dhe provave të aeroplanmbajtëses Admirali Kuznetsov janë shtyrë për një kohë të pacaktuar.

Drejtori i Përgjithshëm i Korporatës së Bashkuar të Ndërtimit të Anijeve Aleksei Rakhmanov, është shprehur se për shkak të problemeve teknike që lidhen me furnizimin me pajisjeve të riparimit mund të ketë vonesa në riparim dhe testimin e aeroplanmbajtëses.

Aeroplanmbajtësja Admirali Kuznetsov, është aeroplanmbajtësja e vetme ruse dhe që nga prilli i vitit 2018, për shkak të problemeve që ishin shfaqur në të gjatë misionit të saj luftarak në Mesdhe, në kuadër të sulmeve ajrore në Siri, ishte në remont.

Gjatë kohës sa ishte në remont, në aeroplan bartësen Admirali Kuznetsov, kishin ndodhur dy avari, njëra në tetor të vitit 2018, ku ishte shkaktuar një vrimë e madhe e përmasave katër me pesë metra, ndërsa avaria e fundit kishte ndodhur me 12 dhjetor 2019, ku si pasoj e saldimit kishte shpërthyer një zjarr, të cilin nuk kishin arritur ta shuanin për më shumë se 24 orë. Gjatë zjarrit kishin humbur jetën dy persona ndërsa

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)