04 Tetor 2023

Numri i fluturimeve komerciale në BE është rritur për 156 për qind

Bruksel, 15 prill - Zyra evropiane e statistikave Eurostat ka bërë të ditur se numri i fluturimeve komerciale në Bashkimin Evropian (BE) është rritur për 156 për qind në muajin mars krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit 2021.

Sipas Eurostat, numri i fluturimeve është ende 27 për qind nën nivelin para pandemisë së koronavirusit COVID-19.

Eurostat njoftoi se numri i fluturimeve komerciale në muajin mars të këtij viti ishte 389.181, ndërsa një vit më parë ishte 151.986.

Në muajin mars të vitit 2020 janë regjistruar 296.362 fluturime komerciale, ndërsa 530.400 në periudhën e njëjtë të vitit 2019.

Eurostat shtoi se në mars nuk ka pasur fluturime komerciale me Ukrainën, ndërsa me Rusinë janë regjistruar vetëm 52 fluturime.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)