22 Shkurt 2024

Kontrollorët e trafikut ajror në Francë dhe Greqi në grevë

Paris, 23 shkurt - Në Francë sindikata e kontrollorëve të trafikut ajror ka bërë thirrje për këtë të martë për një grevë. Arsyeja është plani i qeverisë për bashkimin e institucionit të mbikqyrjes ajrore me atë në Gjermani, Zvicër dhe vendet e Beneluksit.

Për këtë arsye në aeroportet e Parisit Orly dhe Charles de Gaulle do të ketë anulime të gjysmës së fluturimeve të parashikuara. Kontrollorët francezë të trafikut ajror duan të mos paraqiten në punë deri ditën e shtunë.

Në Greqi është planifikuar pas mbrëmjes së sotme një grevë 24 orëshe ku marrin pjesë edhe kontrollorët e trafikut ajror. Greva drejtohet kundër programit të kursimit të qeverisë, të udhëzuar nga BE-ja.

Ndryshe greva e pilotëve  të shoqërisë ajrore Lufthansa është ndërprerë. Sindikata e pilotëve Cockpit dhe kompania ranë dakord të rifillojnë menjëherë dhe pa kushte bisedimet për rrogat e pilotëve në Gjermani.

Deri më 8 mars sindikata e pilotëve sipas marrëveshjes nuk do të organizojnë grevë të re. Sipas të dhënave të kompanisë së fluturimeve Lufhansa, tani për tani vazhdon të jetë në fuqi plani emergjent i fluturimeve. Për shkak të grevës u pezulluan rreth 900 fluturime të koncernit dhe shoqërive bija Germanwings dhe të spedicionit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 gusht 2023

 - Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 11:00)

 

 - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, organizon shfaqjen e filmave “I Pabesi” dhe “Heshtja Vret”. (Kino “Armata”, ora 20:00)