31 Mars 2023

British Airways vazhdon grevën

Londër, 29 mars - Punonjësit e ekuipazheve të avionëve të kompanisë British Airways votuan në favor të vazhdimit të grevave, ndërsa vazhdon një debat i ashpër lidhur me pagat dhe kushtet e punës.

Sindikata që i përfaqëson punonjësit e kompanisë ajrore tha sot se 83 për qind e anëtarëve të ekuipazheve votuan pro këtij vendimi.

Nuk u bënë të njohura datat se kur do të ketë greva, por shumë udhëtarë druhen se ato mund të mbahen gjatë ditëve tepër të ngarkuara të Pashkëve.

Sindikata tha se do t’i vazhdojë bisedimet me drejtuesit për zgjidhjen e kësaj çështjeje.

Debati filloi lidhur me masat për shkurtimin e shpenzimeve nga kompania ajrore, përfshi pezullimin e pagave dhe pakësimin e personelit në udhëtimet e gjata.

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 mars 2023 - Me rastin e shënimit të 24 vjetorit të masakrës së Burimit, Komuna e Malishevës organizon akademi përkujtimore. (Salla e Kuvendit të Komunës së Malishevës, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon konferencë me ç’rast do të prezantohen gjetjet nga monitorimi i publikimit të vendimeve nga gjykatat e Kosovës për vitin 2022, si dhe në bazë të këtyre gjetjeve do të ndahet “Çmimi për Gjykatën më Transparente” - për dedikim të vazhdueshëm në ngritjen e transparencës përmes publikimit të vendimeve gjyqësore. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Kryetari I Federatës Sindikale te Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj konferencë për shtyp lidhur me protestën dhe grevën e punëtorëve teknik të këtij spitali që veq ka filluar para dy ditësh. (Spitali Isa Grezda në Gjakovë, ora 11:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë diskuton lidhur me kërkesën për zhvillim të diplomacisë parlamentare nga Qendra për Studime Politike dhe Diplomatike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi përkujtimor me rastin e 24-vjetorit të vrasjes dhe masakrimit të 106 civilëve në fshatin Pastasel të komunës së Rahovecit. (Kompleksi i Martirëve, Pastasel, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Malishevës Ekrem Kastrati bën homazhe në varrezat e martirëve në fshatin Dragobil dhe të Kompleksi në vendin e ngjarjes Vrella e Mëhillit. (Fshati Burim, ora 12:00)

- Komuna e Prishtinës përuron hapësirën e dedikuar për sigurinë e nxënësve dhe komunitetin në hapësirat përreth Shkollës Fillore “Elena Gjika”. (Afër shkollës, ora 13:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës organizon Asamblenë e Punës për vitin 2022. (Hotel Emerald, ora 17:00)