26 Mars 2023

Telekomunikacion

Boing 787 bëri fluturimin e parë mbi Oqeanin e Qetë

Sattle, 5 korrik - Aeroplani më i ri i aviokompanisë amerikane “Boing” i quajtur “Dreamliner” me sukses e bëri fluturimin e tij të parë mbi Oqeanin e Qetë dhe të dielën ateroi në Japoni, lajmëroi Asociated Pres. Lexo

Në shtator ndahet hekurudha

Prishtinë, 4 korrik - Drejtoresha e Zyrës për Informim në Ministrinë e Infrastrukturës, Saranda Jusufi, ka bërë të ditur për Epokën e Re se... Lexo

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 mars 2023

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë lapidarit të "Betejës së Semetishtit". (Semetisht, ora 10:00)

 - Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë pllakës Përkujtimore në Peqan. (Peqan, ora 10:30)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me Ambasadorin e Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund. (Kuvendi i Kosovës, salla N506, ora 11:00)  

- Në kuadër të edicionit të 13-të, Java e Frankofonisë përurohet hapësira Franceze 'Metro Station Quatre - Septempre'. (Universiteti Ukshin Hoti në Prizren, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Suharekës bejnë homazhe pranë Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Suharekë. (Suharekë, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj promovohet libri me titull "Simbol Çlirimtari" kushtuar Heroit të Kombit Milazim Kiqina. (Shtëpia e Fellbahut në Suharekë, ora 12:00)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)