24 Mars 2023

Ukrainasit do të kenë internet edhe nëse infrastruktura e internetit shkatërrohet

New York, 5 mars - Elon Musk, pronari i rrjetit komercial të Internetit Starlink, e aktivizoi atë në atë pasi u drejtua një politikani të lartë ukrainas. Ky vendim i njeriut të pasur në botë do të thotë shumë për ukrainasit.

“Ndërsa po ndryshe të kolonizonit Marsin, Rusia po ju mund të pushtojë grupin. Ndërsa raketat tuaja po lëshohen me sukses, raketat ruse po sulmojnë civilët në luftë. “Ne ju kërkojmë që të vini anëtarën në lidhjen e stacioneve Starlink dhe t’u drejtoheni rusëve të arsyeshëm për ta ndaluar këtë,” tha Fedorov.

Musk u përgjigj se Starlink tani është në dispozicion në Ukrainë. Starlink ka një mijë satelitë në orbitë, duke ofruar shërbime për të gjithë planetin.

Kjo do të thotë se nuk ka nevojë për kabllo me fibra optike për ta bërë internetin të aksesueshëm për ukrainasit, edhe nëse Rusia do të shkatërronte strukturën e internetit në Ukrainë.

Musk po ashtu ka paralajmëruar se ka shumë mundësi që shërbimi satelitor i kompanisë Starlink në Ukrainë të jetë në shënjestër të sulmeve.

Madje, sipas medieve të huaja, interneti është raportuar se nuk është në funksion në disa zona të vendit.

Kështu Musk tha se përdoruesit duhet “të vendosin kamuflazh të lehtë mbi antenë për të shmangur zbulimin vizual”.

Ai gjithashtu tha se përdoruesit duhet “të ndezin Starlink vetëm kur është e nevojshme dhe ta vendosin antenën sa më larg njerëzve që të jetë e mundur”.

Paralajmërimi erdhi disa ditë pasi një studiues i sigurisë së internetit paralajmëroi se pajisjet që marrin sinjale satelitore mund të bëhen “fenerët” për sulmet ajrore ruse.

Pajisjet e Starlink, të nevojshme për funksionimin e sistemit, u dorëzuan në Ukrainë më 28 shkurt – pas një kërkese të bërë nga qeveria ukrainase.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)