24 Mars 2023

Red Bull Basement hap dyert për studentët dhe inovatorët nga Kosova

Prishtinë, 1 shtator - Ndërmarrësit e rinj, studentët, krijuesit dhe inovatorët janë forca që do të nxisë ndryshime pozitive në të ardhmen.

Dhe tani, Red Bull Basement së bashku me Innovation Centre Kosovo (ICK) u jep mundësi studentëve në të gjitha fushat e studimit një rast për të çuar përpara zhvillimin e ideve të tyre inovative. Udhëtimi fillon me hapjen e aplikimeve për Red Bull Basement, nga 1 Shtatori deri në 24 Tetor 2021.

Në këtë program global, krijuesit e rinj fuqizohen të shfaqin aftësitë dhe ambiciet e tyre dhe të përdorin teknologjinë për ta bërë botën e nesërme një vend më të mirë.

Studentët mund të përdorin burime të tilla si mentorimi, punëtoritë, evente bashkëpunuse etj - të gjitha që çojnë në Finalen e madhe Globale, ku liderët, sipërmarrësit dhe vizionarët nga e gjithë bota bashkëpunojnë me ekipet studentore që përfaqësojnë secilën nga 45 vendet pjesëmarrëse, përfshirë Republikën e Kosovës, si pjesë e programit për herë të parë.

Ekipet e shumta nga ngjarjet e mëparshme të Red Bull Basement kanë vazhduar të zgjerojnë idetë e tyre në skenën botërore.

Ekipi më i mirë nga viti 2019, Austria’s Audvice, ka bërë hapa të rëndësishëm që nga pjesëmarrja e tyre, duke marrë kohët e fundit financim me gjashtë-shifrorë në raundin e parë të investimit për mjetin e tyre të mësimit dhe bashkëpunimit.

Dhe vitin e kaluar - kur aplikuan mbi 3,800 ekipe - ekipi i Lava Aqua X në Mbretërinë e Bashkuar mahniti ekspertët ndërsa ata ngritën një shpikje ekologjike të makinës larëse. Me vrullin e fituar, ata tani po punojnë për të nxjerrë produktin e tyre në treg.

“Gjëja interesante e Red Bull Basement është se mund të funksionojë për një larmi idesh të ndryshme. Për ne, që ishim në gjendje të ndërtonim një model prototip dhe të bënim aranzhime për pronësinë intelektuale dhe markën tregtare. Përveç kësaj, ne morëm shumë njohuri nga punëtoritë, "tha bashkëthemeluesi i Lava Aqua X Paramveer Bhachu.

"Ne gjithashtu donim të mbronim qëndrueshmërinë dhe kursimin e ujit, dhe Red Bull Basement na vendosi në kontakt me njerëzit në të gjithë botën." Shikoni videon e ekipit fitues nga viti 2020 këtu.

Për të aplikuar për edicionin 2021, personat 18+ vjeç dhe studentët aktualisht të regjistruar duhet të vizitojnë webfaqen e Red Bull Basement dhe të ngarkojnë një video që shpjegon qartë dhe shkurtimisht idenë e ekipit të tyre.

Publiku do të jetë në gjendje t'u japë "shout-outs" në internet ideve të tyre të preferuara, dhe ato thirrje do të jenë pjesë e kritereve që gjykatësit i konsiderojnë së bashku me fizibilitetin, kreativitetin dhe ndikimin për të përcaktuar finalistët kombëtarë.

Pastaj ekipet kombëtare do të kenë rreth pesë javë për të zhvilluar më tej idetë e tyre me ndihmën e burimeve duke përfshirë një program mentorimi ndërkombëtar para se të marrin pjesë në një Finale Globale - ngjarje tre-ditore në Stamboll, Turqi, ku ekipet do t'i paraqesin projektet e tyre para një paneli ekspertësh.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2023

- Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ambasadorin e BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, nënshkruajnë marrëveshjen financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programin vjetor IPA 2022. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)   

-  Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Edukimin në Fëmijërinë e Hershme dhe Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim;  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës Ndërkombëtare e Parasë, Shoqata e Bankave të Kosovës viziton shkollën fillore “Naim Frashëri” në Vushtrri. (Shkolla “Naim Frashëri” në Vushtrri, ora 10:00)

- Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, bën homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në Gllogjan. (Fshati Gllogjan, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi qendror në shënim të 25-vjetorit të Epopesë së Dukagjinit dhe 24-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s. Merr pjesë dhe kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Gllogjan, ora 12:00)

- Pas qëndrimit 3 ditor në protestë punëtorët teknik të 10 shkollave të komunës së Prishtinës takohe me kryetarin të Shoqatave Sindikale për veprimet e mëtutjeshme sindikale. (Selia e Federatës se Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës, ora 12:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere diskuton rreth situatës në Trustin Pensional ku të ftuar janë guvernatori i BQK-së, Fehmi Mehmeti; Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca; ministri i Financave, Hekuran Murati dhe drejtori menaxhues i Trustit, Adrian Zalli. (Kuvendi i Kosovës, C203, ora  13:30)

- PSD do të mbajë konferencë për media ku do të flas kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, rreth protestës të së shtunës. (Zyrët qendrore të PSD-së, ora 15:00)

- Për nder të 24 marsit, Ditës së Bombardimeve ndaj forcave serbe, Rrjeti i OJQ-ve "AVONET" organizon "Kafen e Miqësisë dhe Falenderimeve". (Lokali “Mom Ami” në “The Village&Shopping&Fun” Ferizaj, ora 19:30)