31 Mars 2023

Nintendo me fitim prej 4.4 miliardë dollarë n2020

Tokio, 7 maj - Prodhuesi japonez i konzollave dhe video-lojërave Nintendo rriti fitimin neto në 480.3 miliardë jen (4.4 miliardë dollarë) në vitin fiskal 2020, një rritje prej 85.7 për qind nga një vit më parë.

Kompania me bazë në Kjoto publikoi fitim rekord në vitin fiskal që përfundoi më 31 mars 2021, pas rritjes së kërkesës për produktet e tyre gjatë pandemisë së koronavirusit (COVID-19).

Kompania shënoi rritje të shitjeve prej 34.4 për qind në 1.76 trilionë jen (16.1 miliardë dollarë) në vitin fiskal 2020, ndërsa fitimi operativ u rrit me 81.8 për qind në 640.6 miliardë jen (5.8 miliardë dollarë).

Kompania japoneze shënoi fitim rekord neto prej 279 miliardë jen (2.55 miliardë dollarë) në vitin 2008.

Nintendo pret një fitim neto prej 340 miliardë jen (3.1 miliardë dollarë) në vitin fiskal 2021.

"Vështirë është të parashikosh se si thirrjet për të qëndruar në shtëpi do të ndikojnë në tendencat", tha udhëheqësi i Nintendo-s, Furukawa Shuntaro.

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 mars 2023 - Me rastin e shënimit të 24 vjetorit të masakrës së Burimit, Komuna e Malishevës organizon akademi përkujtimore. (Salla e Kuvendit të Komunës së Malishevës, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon konferencë me ç’rast do të prezantohen gjetjet nga monitorimi i publikimit të vendimeve nga gjykatat e Kosovës për vitin 2022, si dhe në bazë të këtyre gjetjeve do të ndahet “Çmimi për Gjykatën më Transparente” - për dedikim të vazhdueshëm në ngritjen e transparencës përmes publikimit të vendimeve gjyqësore. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:00)

- Kryetari I Federatës Sindikale te Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj konferencë për shtyp lidhur me protestën dhe grevën e punëtorëve teknik të këtij spitali që veq ka filluar para dy ditësh. (Spitali Isa Grezda në Gjakovë, ora 11:00)

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë diskuton lidhur me kërkesën për zhvillim të diplomacisë parlamentare nga Qendra për Studime Politike dhe Diplomatike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet manifestimi përkujtimor me rastin e 24-vjetorit të vrasjes dhe masakrimit të 106 civilëve në fshatin Pastasel të komunës së Rahovecit. (Kompleksi i Martirëve, Pastasel, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Malishevës Ekrem Kastrati bën homazhe në varrezat e martirëve në fshatin Dragobil dhe të Kompleksi në vendin e ngjarjes Vrella e Mëhillit. (Fshati Burim, ora 12:00)

- Komuna e Prishtinës përuron hapësirën e dedikuar për sigurinë e nxënësve dhe komunitetin në hapësirat përreth Shkollës Fillore “Elena Gjika”. (Afër shkollës, ora 13:00)

- Komiteti Olimpik i Kosovës organizon Asamblenë e Punës për vitin 2022. (Hotel Emerald, ora 17:00)