26 Mars 2023

NATO dënoi sulmin kibernetik ndaj Shqipërisë

Bruksel, 8 shtator - NATO duke e dënuar sulmin kibernetik ndaj Shqipërisë, theksoi se aleatët janë në solidaritet me të.

Në njoftimin e bërë nga NATO thuhet se vendet anëtare i kanë kushtuar vëmendje deklaratave të Shqipërisë dhe aleatëve të tjerë, të cilat përgjegjësinë për sulmet ia ngarkojnë qeverisë së Iranit.

"Dënojmë fuqishëm aktivitetet e tilla keqdashëse kibernetike që synojnë dëmtimin e sigurisë dhe destabilizimin e një aleati, si dhe prishë jetën e përditshme të qytetarëve", thekson njoftimi.

Më tej bëhet e ditur se NATO dhe aleatët i japin mbështetje Shqipërisë për të përforcuar mundësitë e saj të sigurisë kibernetike, duke shtuar se NATO do të vazhdojë të përforcojë mbrojtjen e saj kundër kërcënimeve të mundshme kibernetike.

Autoritetet e Shqipërisë në muajin korrik njoftuan se janë përballur me një sulm të madh kibernetik për të cilin dyshohej se ishte i sinkronizuar dhe kryhej nga jashtë vendit.

Shqipëria dje njoftoi ndërprerjen e marrëdhënieve diplomatike me Iranin, si kundërpërgjigje të sulmit kibernetik të kryer në muajin korrik ndaj infrastrukturave digjitale.

Ndërsa Irani kishte dënuar vendimin e Shqipërisë dhe kishte mohuar akuzat e SHBA-së dhe Britanisë së Madhe, të cilat e konsideronin Teheranin përgjegjës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 mars 2023

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bën homazhe në Krushë të Madhe dhe në Krushë të Vogël. (Krushë e Madhe, ora 8:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani bën homazhe në Kompleksin Memorial të dëshmorëve dhe të martirëve në fshatin Krushë e Madhe. (Krushë e Madhe, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban konferencë për media. (Holli i Kuvendit të Republikës së Kosovës, ora 12:00)